Vrijeme je za meditaciju
Šta je meditacija?
Meditacija je tehnika koja podrazumijeva učenje da budemo u potpunosti prisutni i svesni sadašnjeg trenutka umesto da razmišljamo o prošlosti ili budućnosti. Kao i sve drugo, meditacija je veština koja se uči. Ona nije cilj, ona je putovanje. Meditacija predstavlja svijesnu namjeru da fokusiramo našu pažnju na sadašnjost. Svijesnu namjeru – što znači da se razlikuje od odmaranja ili spavanja.
Nauka i meditacija
Istraživanja su pokazala da tokom meditacije postoji povećana aktivnost zona koje su direktno povezane sa smanjenom depresijom i anksioznošću i povećanom tolerancijom na bol. Kada se mozak odmara i nije opterećen spoljašnjim svijetom, što se dešava tokom meditacije, dolazi do poboljšanja memorije, sposobnosti postavljanja ciljeva i povećane svijesnosti o sebi.
Poređenje mozga budističkih monaha i osoba koje su tek počele da praktikuju meditaciju pokazalo je da je dio mozga povezan sa empatijom izraženiji kod budističkih monaha. Što znači, iako samostalna aktivnost, meditacija pomaže u poboljšanju naših odnosa sa drugima.
Meditacija dovodi do promjene moždanih talasa. Osobe koje praktikuju meditaciju imaju veći nivo alfa talasa koji su pokazali da smanjuju negativno raspoloženje, tenziju i bijes.
Meditacija fizički mijenja oblik i veličinu mozga. Jedna studija je pokazala da je nakon 8 nedelja meditacije siva materija bila gušća u oblastima povezanim sa učenjem, regulacijom emocija i pamćenjem, dok je došlo do smanjenja gustine sive mase amigdale koja je zadužena za anksioznost i stres.
Dobrobiti meditacije za naše zdravlje:
- smanjuje stres i povećava našu sposobnost da podnesemo stresne situacije
- čini da se osjećamo odmornijim
- ublažava bol
- snižava krvni pritisak
- poboljšava naš imunitet
- poboljšava koncentraciju, pamćenje, naš akademski učinak i kreativnost